Dlaczego diety cud są takie popularne? Bo nie musisz czekać tygodniami na efekty! Dlaczego diety cud są tak nieskuteczne? Bo nie musisz czekać tygodniami na efekty…

Wiem, jak to brzmi, gdy mówię siedzącej na przeciwko mnie kobiecie, że swoją wymarzoną wagę osiągnie najszybciej za sześć miesięcy. Doskonale wiem, jak to jest, burzyć czyjeś marzenia, bo przecież każdy, kto chce się odchudzać chciałaby, żeby efekt był już, dzisiaj, najdalej pojutrze… A tu moje nieubłagane: „średni ubytek masy ciała – 0,7 kg na tydzień…”

O wiele bardziej zachęcająco brzmi slogan – 5 kg w tydzień! Przecież te pięć kilogramów, to co najmniej jeden rozmiar! A tydzień katorgi jest jeszcze całkiem znośny. Miło jest wstać następnego dnia i zauważyć zmiany w swoim wyglądzie, poczuć luz w ubraniach.

Ale rzeczywistość bywa brutalna. Nie wiem, ilu kobietom udało się schudnąć i utrzymać wagę po zastosowaniu diety cud z gazety. Wiem za to, ilu kobietom udało się zmienić nawyki żywieniowe w ciągu 3-4 miesięcy i, mimo że zrobiłyby to już kilka lat temu, cieszą się z efektów do tej pory.

Jeśli jedynym celem Twojego odchudzania jest schudnąć szybko, jak najszybciej, to… STOP!

Zatrzymaj się!

Poczekaj!

Zobacz, dlaczego warto poczekać na efekty racjonalnej diety, zamiast dać się uwieść obietnicom szybkich efektów diet-cud.

1. Duma

Wiele z tych kobiet, które siedziały na przeciwko mnie ze smutną miną, gdy dowiedziały się, że to „aż sześć miesięcy!”, po roku mówi: „gdy to usłyszałam, załamałam się, dzisiaj wydaje mi się, że to było jakby wczoraj. Jestem dumna z siebie, że udało mi się!”.

Czy Ty czujesz dumę, gdy uda Ci się wytrwać przez siedem dni na diecie cud?

Nie ma nic nie zwykłego w tym, że zmusisz się do jedzenia codziennie przez tydzień kilku listków sałaty. Niezwykłe jest to, że zaczęłaś jeść śniadanie, mimo że ostatnie przygotowała dla Ciebie matka jeszcze w podstawówce.

Zastanów się nad tym, co sprawiłoby Ci więcej satysfakcji: przejechanie maratonu samochodem czy przebiegnięcie go? Pewnie, że przebiegnięcie, mimo że trwa dłużej i jest o wiele bardziej męczące!

2. Energia do działania

Masz wrażenie, że możesz wszystko. Ale to nie jest wrażenie. To prawda!

Jeśli udało Ci się diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe, a może nawet cały dotychczasowy styl życia, to czujesz, że możesz jeszcze zmienić pracę, która do tej pory Cię ograniczyła, wyjechać do innego miasta, czy zacząć robić coś, o czym zawsze marzyłaś.

Jedna, duża pozytywnie zakończona sprawa, jaką jest skuteczne odchudzanie, może dać Ci takiego kopa do działania, że Twoje życie potoczy się całkowicie innymi torami.

3. Naprawdę silnej woli

Silna wola jest jak mięsień. Jeśli wyćwiczysz ją w trakcie odchudzania, to będziesz mogła używać jej w każdym innym elemencie swojego życia.

I podobnie jak nie da się zbudować mięśni w tydzień, ani nawet w miesiąc – im dłużej ćwiczyć silną wolę, tym będzie on mocniejsza, bardziej elastyczna i wytrzymała. A to przełoży się na inne dziedziny Twojego życia.

Bo naprawdę silną silną wolę możesz wykorzystać do rzucenia palenia, nauki języków obcych, a czy po prostu lepszej organizacji w życiu.

4. Piękny wygląd

Szczupła sylwetka jest zgodna ze współczesnymi kanonami piękna. Ale to nie wystarczy, żebyś mogła czuć się atrakcyjną! Bo przecież atrybutem kobiecości są jeszcze błyszczące włosy, mocne paznokcie, gładka cera, jędrne ciało….

Szybka dieta, to jednocześnie dieta restrykcyjna. Jeśli na przemian z nią stosujesz zasadę „hulaj dusza, piekła nie ma!” i jesz wszystko to, na co masz ochotę w ogromnych ilościach, to takie postępowanie bardzo szybko odbije się na Twojej skórze i ogólnym wyglądzie.

Wszystkie te syfy z jedzenia wychodzą nam właśnie w cerze, w kiepskiej kondycji paznokci i włosów. I nie ma się, co oszukiwać – żadne tabletki nie działają!

Ten efekt jeszcze bardziej wzmocnisz potencjalnymi niedoborami składników odżywczych, które na diecie cud są bardzo częste. Bo jak dostarczyć organizmowi wszystkiego, co potrzebuje, skoro jesz tylko kilka produktów?

O jędrne ciało musisz zadbać ćwicząc, ale prawdą jest, że szybki ubytek masy ciała, sprawia, że skóra jest bardziej obwisła i mniej elastyczna. Dlatego schowaj pośpiech do kieszeni, jeśli marzysz, żeby dobrze wyglądać na nago.

5. Długotrwały efekt

Powtarzam to wszystkim wspaniałym dziewczynom, które odchudzają się razem ze mną. Im wolniej chudniesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wrócisz to poprzedniej wagi. Oczywiście, to nie znaczy, że sukcesem jest stracić 100 g w tydzień. Bo nie jest. Jeśli dieta jest dobrze zaplanowana przez pierwsze dwa tygodnie możesz tracić i po kilogramie tygodniowo. Później ten ubytek jest mniejszy, ale i tak zwykle większy niż 0,5 kg/tydz.

Daj czas swojemu organizmowi, żeby przyzwyczaił się do nowych porcji, nowych smaków, do nowej Ciebie. A on odwdzięczy Ci się, efektami, który będą zazdrościć Ci znajomi, a szczególnie koleżanki.

Ja nie lubię czekać na autobus, na spóźniającego się Męża, na niespodziankę, ale uważam, że w trakcie odchudzania czas i czekanie to zarazem dwa najtrudniejsze i najpiękniejsze pojęcia.

Wolisz czekać na efekty diety czy nadal nęcą Cię obietnice cud-diet?

„Artykuł bierze udział w wydarzeniu Karnawał Blogowy Kobiet (http://karnawalblogowykobiet.pl/). Temat #6 Edycji zaproponowany przez Aleksandrę Nowaczewską (www.aleksandra-nowaczewska.pl) to: “Umieć poczekać, czyli umiejętność odraczania nagrody”