Nie od dziś wiadomo, że każdy kto ćwiczy, potrzebuje białka. A już szczególnie mężczyzna, który ma więcej mięśni niż kobieta. Jednak za nim kupisz swojemu ukochanemu nowy jogurt Bakoma Men Pro, bardzo dobrze zastanów się.

Producent jogurtu Bakoma Men Pro sugeruje, że dzięki jego produktowi mężczyzna może zbudować w sobie męską siłę, którą obrazują w reklamie niezwykle męscy panowie. Jeden rąbie drewno, drugi podnosi ciężary, trzeci jedzie na rowerze… Wygląda na to, że zamiast po treningu sięgać po pełnowartościowy posiłek, lepiej wypić jogurt o wysokiej zawartości naturalnego białka.

Bakoma Men Pro – skład

Bakoma Men Pro jest jogurtem owocowym (nie ma do wyboru smaku „naturalnego”). I jak każdy typowy jogurt owocowy zawiera dużo cukru. Składnik ten został wymieniony już na drugim miejscu, zaraz po mleku. Wysoka zawartość białka w tym produkcie wiąże się z dodatkiem białek mleka, które na liście składników zajmują trzecią pozycję.

Białka mleka są bardzo popularnym składnikiem dodawanym do jogurtów, i tych naturalnych, i tych owocowych. Tutaj różnica jest taka, że po prostu producent pewnie dodał ich więcej niż w typowym jogurcie, ale do wartości odżywczej odniosę się w następnym paragrafie.

W składzie nie mogło zabraknąć też barwników i aromatów. A smak mango zawiera aż 1,6% mango. Na koniec oczywiście żywe kultury bakterii mlekowych, ale nie wiadomo jakich. Z resztą nie o bakterie tu chodzi, a o białko. No właśnie, czy jogurt Bakoma Men Pro ma się czym pochwalić?

Bakoma Men Pro – wartość odżywcza

W 100 g jogurtu Bakoma Men Pro jest 8 g białka. Co w całej buteleczce daje wychwalane pod niebiosa w reklamie „konkretne” 18,4 g białka (pojemność butelki – 230 g).

Wydawać by się mogło, że jeśli jest to produkt o wysokiej zawartości białka, to właśnie ten składnik powinien być w największej ilości. Niestety, w tym jogurcie najwięcej jest cukru! Aż 20 g, czyli 4 łyżeczki.

Zwykle, gdy opisuję żywność wysoko przetworzoną na blogu, piszę o wysokiej zawartości cukru i podkreślam, że jest to szkodliwe. Zawsze znajdzie się choć osoba, która będzie próbowała wmówić mi, że mam fobię cukrową i żebym nie przesadzała. W tym wypadku ma o tyle duże znaczenie, że cukier obniża produkcję testosteronu. Może powodować jego spadek nawet o 25%! Oznacza to mniej więcej tyle, że nic z budowania męskiej siły, którą obiecuje producent. Bo do budowania  i utrzymania mięśni potrzebny jest też testosteron.

Jeśli chcesz, aby Twój mężczyzna zamiast wrócić nabuzowany hormonami z siłowni (aktywność fizyczna zwiększa produkcję testosteronu), pozostał zwykłym śmiertelnikiem wrzuć mu jogurt Bakoma Men Pro do torby treningowej.

Warto podkreślić, jak jogurt Bakoma Men Pro ma się do innych produktów białkowych. Z reklamy możesz dowiedzieć się, że szklanka mleka zawiera tylko 7,8  g białka. To prawda, tylko że mleko NIE jest produktem wysoko białkowym. Mleko jest tak naprawdę źródłem wody, którą zawiera w ok. 90%.

Podobnie jak źródłem białka nie są zwykle jogurty naturalne, które w 100 g zwykle zawierają ok. 4 g białka. Wiele czasopism dla kobiet o tematyce treningowo-żywieniowej, sugeruje, że dobrą przekąską po treningu jest właśnie jogurt naturalny i suszone owoce. Ponoć posiłek białko-węglowodanowy. Niestety, jest to posiłek węglowodanowo-węglowodanowy.

Co jest zatem dobrym źródłem białka? No, oczywiście mięso. Ale jeśli jesteśmy przy jogurcie, to skupię się na produktach z działu nabiałowego. I już jogurt typu greckiego, ze względu na odmienną metodę produkcji, zawiera nawet 9 g białka / 100 g, czyli więcej niż Bakoma Men Pro. Kolejny rekordzista to serek wiejski, który w 100 g zawiera 11 g białka.

Jednak najwięcej białka zawiera twaróg, który w 100 g ma prawie 20 g białka. I to jest konkretna porcja.

Czy naprawdę potrzebujemy dużo białka?

Warto w ogóle zastanowić się, czy duża ilość białka jest konieczna w diecie osoby dbającej o swoją muskulaturę. No cóż, funkcjonuje taki mit, że jeśli chodzisz na siłownię, to dobrze by było kupić sobie odżywkę białkową.

Wiele osób nie zastanawia się nawet nad tym, czy ich trening umożliwia im rozwój masy mięśniowej. To jest obok diety, drugi kluczowy czynnik. Jeśli jesz dużo białka i nie masz odpowiedniego treningu, to organizm nie będzie budował mięśni, a jedynie tkankę tłuszczową.

Typowa polska dieta obfituje w produkty wysoko białkowe. Większość osób, które chodzą na siłownię trzy razy w tygodniu, nie potrzebuje żadnej suplementacji, ponieważ odpowiednią, a często nadmierną ilość tego składnika, dostarcza w swoim typowym pożywieniu.

Co więcej, w świecie kulturystyki i sportów siłowych coraz bardziej odchodzi się od ogromnych ilości białka w diecie. Dla większości osób aktywnych prawidłowe spożycie białka zamyka się w maksymalnie 2 g na kilogram masy ciała na dobę. A taką ilość bez problemu można czerpać z racjonalnej diety.


Jogurt Bakoma Men Pro próbuje zmienić postrzeganie jogurtów przez ćwiczących mężczyzn. Bo dla większości z nich to przekąska dla odchudzającej się partnerki, a nie dobry posiłek po treningu. Nie wróżę temu jogurtowi szalonej kariery wśród osób aktywnych fizycznie, mimo bardzo przystępnej ceny.

Jeśli chcesz, żeby Twój mężczyzna był bardziej męski, to zabierz go na wspólny trening, zamiast kupować mu pełne cukru przekąski.