Zasad prawidłowego żywienia jest całe mnóstwo. Ale są takie trzy, które każda z nam powinna stosować. Chcesz je poznać? Czytaj dalej!

Nie zawsze masz czas, żeby zjeść pięć posiłków dziennie. Być może żadna siła nie przekona Cię, żeby jeść ryby dwa razy w tygodniu. Albo nie masz pomysłu, jak wykorzystać piekarnik inaczej niż do przechowywania patelni.

Może się zdziwisz, ale ja jestem dietetyczką, która nie będzie Cię do tego zmuszała. Dlaczego? Bo jestem też psychodietetykiem i wiem, że zmiana w kilku obszarach jednocześnie jest niezwykle trudna. Tylko pojedyncze jednostki dobrze sobie z nią radzą. Reszta, najpierw jest podekscytowana przez kilka dni, a później  ma wszystkiego dość.

Według mnie są trzy podstawowe zasady żywieniowe, które większość z nas może przestrzegać bez większego problemu. Bez większego problemu oznacza, że musisz poświęcić trochę energii na wdrożenie ich w życie, ale bardzo szybko zauważysz pozytywne efekty.

Trzy zasady żywieniowe, które każda kobieta powinna stosować według mnie to:

  1. Picie wody
  2. 5 porcji warzyw i owców
  3. Śniadanie

W filmie możesz posłuchać, dlaczego akurat te zasady uważam za najważniejsze. W artykule skupię się tylko na jedzeniu śniadania.

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Ok, mogę napisać, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, bo dostarcza Ci energii na poranek, pomaga rozbudzić się i przestawia metabolizm w tryb dzienny. Mogę. Ale Ty już na pewno doskonale to wiesz, a śniadanie dalej niekoniecznie jesz. Taki ładny rym 🙂

Może przekona Cię inny argument.

Jeśli będziesz jadła codziennie duże śniadanie, to szybciej schudniesz. Nie musisz robić nic więcej ponad to, co robisz teraz dla swojej wagi. Wystarczy tylko większe śniadanie. To zostało udowodnione w badaniu naukowym. I to nie jednym.

Żeby nie zanudzić Cię, przedstawię tylko dwa.

W pierwszym badaniu 42 otyłe kobiety zostały podzielone na dwie grupy. Każda z nich otrzymała indywidualnie ułożony jadłospis, w którym energię zmniejszono o 600 kcal w stosunku do zapotrzebowania. Grupy różniły się tym, że w pierwszej z niż większość kalorii była dostarczana do organizmu w pierwszej części dnia, czyli 55%  do lunchu, a w pozostałe 45% po południu. W drugiej grupie było odwrotnie. Badanie trwało 3 miesiące. Co się okazało? Że w tej grupie, gdzie kobiety jadły więcej rano, spadek masy ciała był wyższy średnio o prawie 2 kg. Te panie zgubiły też średnio o 2 cm więcej niż kobiety, który najadały się na wieczór.

I zobacz, wszystkie panie miały dietę dostosowaną do ich zapotrzebowania energetycznego, różniły się tylko tym, jakie te kalorie były rozłożone.

W drugim badaniu było jeszcze ciekawiej. Tym razem 93 kobiety z nadwagą podzielono na dwie grupy. Jedna odżywiała się według schematu: śniadanie 700 kcal, obiad 500 kcal i kolacja 300 kcal. W drugiej grupie było odwrotnie 300 kcal na śniadanie, 500 kcal na obiad i 700 kcal na kolację. Po 3 miesiącach sprawdzono efekty.  Jak się pewnie spodziewasz i w tym badaniu, panie, które jadły duże śniadanie schudły więcej . Dużo więcej – średnio 2,5 razy więcej niż te kobiety, które najadały się dopiero na kolację!!!

Ale co bardziej interesujące w tym badaniu, kobiety jedzące duże śniadania w większym stopniu odczuwały sytość w ciągu dnia. Zobacz, że w każdej grupie panie jadły obiad o takiej samej zawartości energii. A tylko te z grupy z dużym śniadaniem oceniały go jako bardziej sycący. Co więcej to nie było tylko ich widzimisię. Kobietom mierzono także poziom greliny, czyli tzw. hormonu głodu, który niższy był w grupie kobiet jedzących duże śniadanie.

Wygląda na to, że porządne śniadanie z rana to jest klucz do zachowania szczupłej sylwetki!

A jeśli Ty śniadania nie jesz, ale bardzo chciałabyś się tego nauczyć, to zapraszam Cię do wzięcia udziału w moim wyzwaniu śniadaniowym!

Wyzywanie śniadaniowe

Nauczę Cię, jak jeść śniadanie w siedmiu prostych krokach. Wyzwanie będzie polegało na tym, że na fan page’u Fabryki Zdrowia będę umieszczać codziennie o godz. 21 jedno zadanie. Wyzwanie rozpocznie się 16 listopada i potrwa tydzień. Możesz do niego dołączyć na wydarzeniu FB, ale nie jest to konieczne. Dla mnie najważniejsze jest, żebyś wykonywała zadania.

Wiem, że tydzień to za mało, żeby wykształcić w sobie nawyk jedzenia śniadania. Ale dostaniesz ode mnie doskonałą rutynę, pomocną w opanowaniu tej sztuki.

A na zachętę mam jeszcze jeden prezent dla Ciebie. Przygotowałam mini e-book „7 pomysłów na zdrowe śniadanie”, w którym zamieszczam oczywiście przepisy na moje ulubione śniadania! E-book jest całkowicie darmowy, no i możesz go pobrać nawet, jeśli nie chcesz brać udział w wyzwaniu.

pobierz e-book

Zapraszam do podjęcia wyzwania! Zaczynamy już  w najbliższy poniedziałek!


Artykuły, z których korzystałam: