Zaznacz stronę

Nie ma, co ukrywać, że wyrzucenie cukru z diety, to całkiem skomplikowana operacja. Owszem, można podjąć decyzję o zaprzestaniu jedzenia słodyczy i po prostu się tego trzymać. Ale pewnie sama dobrze wiesz, że tak szybko jak podjęłaś tę decyzję, tak szybko możesz polec. Dlatego dzisiaj zdradzę Ci, jakie trzy pierwsze kroki powinnaś zrobić, jeśli chcesz wyeliminować lub ograniczyć cukier. Skutecznie.

Ogranicz cukier! KROK 1. Stwórz swoją Kartę Mocy

Przede wszystkim – nie czekaj do jutra, poniedziałku czy pierwszego. Każda chwila i każdy moment jest dobry, żeby zerwać ze szkodliwym nałogiem. Jeśli teraz czujesz, że chcesz to zrobić, to działaj! Nawet jeśli właśnie siedzisz na otwartą tabliczką czekolady. To tak, jak ze sprzątaniem mieszkania. Jeśli czujesz ochotę, żeby to zrobić, to wyciągasz odkurzacz i podwijasz rękawy, a nie dorzucasz kolejne graty i śmieci, żeby jutro, w poniedziałek lub pierwszego mieć jeszcze więcej roboty.

Jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz ograniczyć cukier od tej właśnie chwili, to weź  do ręki kartkę i długopis i wypisz wszystkie korzyści,  które staną się Twoim udziałem po zakończeniu detoksu cukrowego. Dlaczego uważasz, że warto odstawiać cukier i słodycze? Co ci to da? Wypisz, jak najwięcej punktów.

Brawo! Właśnie stworzyłaś swoją Kartę Mocy! Jednak najważniejsza część ćwiczenia jeszcze przed Tobą! Kartę Mocy należy czytać dwa razy dziennie przez co najmniej  przez sześć tygodni. Czytać ze zrozumieniem, a nie tylko przelecieć wzorkiem. W każdej chwili możesz dopisać coś, zmienić brzmienie jakiegoś punktu albo też wykreślić to, co nie jest już dla Ciebie istotne. Czytaj ją, nawet jeśli znasz już wszystkie punkty na pamięć. To bardzo dobrze! Właśnie o to, chodzi, żeby korzyści z odstawienia słodyczy i cukru były dla Ciebie tak oczywiste, jak to że po śniadaniu myjesz zęby.

Kartę Mocy czytaj również w chwilach, gdy masz ochotę odpuścić. Pamiętasz McGyver’a? Legenda głosi, że dzięki swojemu magicznemu scyzorykowi potrafił zbudować helikopter ze sznurówki i pudełka po butach. Karta Mocy jest właśnie takim scyzorykiem, który pozwoli Ci się wyrwać z największych tarapatów. Gdy jesteś na przyjęciu i masz ochotę pochłonąć wszystko, co jest w zasięgu Twojego wzroku, ochłoń: idź do łazienki, przeczytaj Kartę Mocy, wróć do tego pomieszczenia jako zwyciężczyni.

Ogranicz cukier! KROK 2. – Przygotuj pokój, zanim pomalujesz ściany

Założę się, że jeśli chciałabyś pomalować ściany swojej sypialni na kolor letniego bezchmurnego nieba, to najpierw zabrałabyś się za porządkowanie przestrzeni tak, aby nic nie blokowało dostępu do ścian. Później zapewne wyrzuciłabyś narzutę w kolorze fuksji, która totalnie nie pasuje do błękitu.

Dokładnie to samo musisz zrobić, jeśli chcesz wyeliminować lub ograniczyć cukier z diety. Przygotuj swoje otoczenie. Nie próbuj malować ścian zagraconego pokoju, bo tylko niepotrzebnie się zmęczysz i sfrustrujesz, a efekty będą dalekie od oczekiwań.

Co zatem zrobić?

 • Pozbądź się wszystkich resztek słodyczy, śmieciowego jedzenia i picia
 • Pozbądź się wszelkich gumek, zeszytów, naklejek etc., które przypominają słodkie muffinki, donaty albo inne słodkości
 • Powiedz bliskim, co zamierzasz zrobić i poproś, żeby przynajmniej przez jakiś czas nie znosili do domu produktów, których Ty chcesz się pozbyć *

Ostatni punkt jest z gwiazdką. Wszystko wyjaśni się w KROKU 3. Przeczytaj go uważnie.

Ogranicz cukier! KROK 3. – Znajdź swoją rakietę z paliwem

Widziałaś kiedyś startującą rakietę kosmiczną? Na pewno tak, nawet jeśli był to tylko film czy obrazek. Być może nawet nie zwróciłaś na to uwagi, ale odwyk od cukru to jest dokładnie jak lot w kosmos.

Nie tylko dlatego, że odstawienie słodyczy wydaje się być tak nieosiągalne jak obcowanie z gwiazdami. Nie tylko dlatego, że start rakiety wymaga miesięcy przygotowań i wielu nieudanych prób. Ale dlatego że aby rakieta wyszła poza orbitę, potrzebuje drugiej rakiety z paliwem, która da jej energię do startu. Ta druga rakieta w pewnym momencie odczepi się od lecącej w stronę gwiazd, ale bez niej niemożliwe byłoby oderwanie się od ziemi.

Innymi słowy. Potrzebujesz kogoś kto będzie Twoją rakietą z paliwem – da energię do startu, a później niepostrzeżenie się wycofa, żebyś mogła dolecieć na bezcukrową orbitę.

To może być ktoś z Twoich bliskich. To może być totalnie obca osoba. To może być ktoś, kto ma taki sam problem, jak Ty. To może być ktoś kto przeszedł już tę drogę. To może być ktoś, kto mieszka obok. To może być ktoś, z kim rozmawiasz tylko przez Skype’a.

Rzucenie cukru to proces, który czasami się zatrzymuje, czasami cofa, a czasami pędzie jak rozpędzona lokomotywa. Najważniejsze, żebyś w nie była w nim sama. Samej jest ciężko: czuć się jak dziwoląg, gdy wszyscy objadają się ciastkami, a Ty tego nie chcesz. Ciężko jest odmawiać po raz setny kochanej babci tego pysznego sernika. Ciężko jest spędzać piątkowy wieczór z filmem bez podjadania. Ale dużo łatwiej jest, jeśli obok Ciebie, nawet wirtualnie, jest osoba, która Cię wspiera. Dużo łatwiej jest, gdy masz komu ponarzekać. Dużo łatwiej jest, gdy masz z kim dzielić swoje sukcesy. I dużo łatwiej jest, gdy wiesz, że jest ktoś, kto Cię rozumie.

Na pewno znajdziesz kogoś, kto będzie Twoją rakietą z paliwem. Nawet jeśli to nie będzie nikt z Twoich bliskich. Tutaj wyjaśnienie gwiazdki z poprzedniego punktu.

Nie mogę liczyć na swoich bliskich…

Z własnego doświadczenia wiem, że gdy wychodzimy z nałogu cukrowego rzadko możemy liczyć na wsparcie bliskich. Wciąż pokutuje przekonanie, że odstawienie słodyczy to rodzaj kary, a nie przejaw dbania o siebie. A przecież Twoi najbliżsi chcą dla Ciebie jak najlepiej… Dlatego tyle razy namawiają cię i zapewniają, że od jednego kawałka nic się nie stanie…

Jeśli masz wokół siebie ludzi, którzy myślą podobnie jak Ty o cukrze – to gratulacje! Jesteś w mniejszości. Niestety, większość z nas spotyka się z niezrozumieniem albo w najlepszym wypadku podważaniem sensowności działań.

Może być też tak, że Ty wcale nie chcesz prosić o wsparcie bliskich? Może już tyle razy mówiłaś im, że chcesz schudnąć, nie jesz słodyczy i zaczynasz ćwiczyć, że po prostu głupio Ci powtarzać to kolejny raz?

Jeśli totalnie nie masz pomysłu, kto mógłby Cię wesprzeć, nie odpuszczaj tego punktu! Mam pewien pomysł dla Ciebie.

Zapraszam Cię do wzięcia udziału w moim internetowym programie wsparcia.

Jeśli:

 • pragniesz ograniczyć albo całkowicie wyeliminować słodycze i/lub cukier,
 • chcesz odzyskać kontrolę nad swoim odżywianiem,
 • potrzebujesz wsparcia i wiedzy, jak zrobić to skutecznie,

to mój program będzie dla Ciebie idealny!

Program wsparcia „Uwolnij się od cukru” to coś więcej niż detoks cukrowy. To społeczność kobiet, którą pragną uwolnić się od słodyczy i cukru. Jeśli do tej pory czułaś się dziwna i odosobniona w swoim postanowieniu, to dołącz do mojego programu! Poznasz więcej kobiet takich, jak Ty! Jedyne, czego potrzebujesz, to Twoje chęci i dostęp do Internetu. Ja dam Ci wsparcie i powiem, jak możesz pokonać swoje zachcianki. Pomogę Ci  znaleźć rozwiązania Twoich problemów, a nie tylko je zamaskować poprzez stosowanie „zdrowych” zamienników, bo takie po prostu nie istnieją! Sposób, który Ci zaproponuję, sprawi, że po prostu nie będziesz miała ochoty na słodycze, dlatego zamienniki będą zbędne. I to niezależnie od tego, czy chcesz jeść trochę mniej słodyczy czy całkowicie wyeliminować cukier ze swojego życia!

Biorąc udział w Programie Wsparcia:

 • dowiesz się, jak nie wrócić do starych nawyków
 • zmienisz swoje podejście do słodyczy i cukru
 • znajdziesz wsparcie psychodietetyka i innych kobiet, które są w takiej samej sytuacji, jak Ty!
 • przestaniesz zajadać emocje
 • nauczysz się, jak radzić sobie z zachciankami
 • dowiesz się, jak komponować dietę, by uniknąć słodyczowych zachcianek
 • nauczysz się, jak radzić sobie na rodzinnych uroczystościach
 • wzmocnisz swoją silną wolę
 • będziesz mieć więcej energii
 • nauczysz się relaksować i celebrować chwile przyjemności w inny sposób niż poprzez jedzenie słodyczy

Zainteresowana? W tej chwili drzwi do programu są zamknięte. Otworzą się na tydzień w dniach 7-14 maja. A z samym programem startujemy już 21 maja. Nie chcesz przegapić startu? Zapisz się na listę oczekujących, to do niczego nie zobowiązuje, a pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o tym, jak działa Program.

Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania, to pisz do mnie: justyna@justynamarkowska.pl. Z chęcią na nie odpowiem!

Skoro wiesz, już od czego zacząć eliminację cukru z diety, to dzieła! Trzymam kciuki za Ciebie! Powodzenia!