Na ten odcinek trzeba było trochę poczekać, ale naprawdę warto!!! Zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży i chcesz, żeby Twój poród przebiegł łagodnie, albo jakiś czas temu urodziłaś dziecko i czujesz, że Twoje ciało nie wróciło do takiej formy jak wcześniej. Jest nadzieja dla wszystkich kobiet! Okiem fizjoterapeutki opowiada o tym Agata Mikus. 

Właściwie to nie wiem, dlaczego tak grzebałam się z przygotowaniem tego odcinka dla Was, związku z czym mam ponad tygodniowy poślizg. Temat ciąży jest teraz na dla mnie mocno na czasie, bo za chwilę rozpoczyna się mój 20. tydzień z drugim brzuszkiem 😉 

Ale Agatę Mikus, fizjoterapeutkę specjalizującą się w uroginekologii, zaprosiłam nie tylko dla siebie. Wiem, jak wiele mitów dotyczy aktywności fizycznej w ciąży i połogu, dwóch niezwykle ważnych okresów w życiu kobiety. Nie ćwiczymy wcale, albo ćwiczymy nie do końca dobrze (patrz: mój przypadek), co może sprawić, że pojawiają się problemy, których mogłybyśmy uniknąć. 

Polecam naprawdę wszystkim kobietom-mamom i kobietom-przyszłym-mamom ten wywiad! Ja od Agaty dowiaduję się ciągle czegoś nowego. To z jej Instagrama dowiedziała się, że bliznę po cesarskim cięciu trzeba rehalibitować! A czego nowego dowiedziałam się po tej rozmowie? Tego już dowiesz się z odcinka podcastu, polecam szczególnie moje podsumowanie 😉 

W tym odcinku dowiesz się:

  • czy rzeczywiście aktywność fizyczna w ciąży sprzyja łatwiejszemu porodowi?
  • jak ćwiczyć, żeby nie zaszkodzić sobie i dziecku?
  • które ćwiczenia w ciąży są zakazane?
  • jak wyglądają pierwsze ćwiczenia po porodzie i kiedy w ogóle można je zacząć?
  • co to są ćwiczenia funkcjonalne i dlaczego warto je wykonywać?
  • czy wszystkie kobiety po porodzie powinny odwiedzić fizjoterapeutę?
  • co robić, jeśli po ciąży cierpisz na nietrzymanie moczu albo masz wystający brzuch?
  • co możesz zrobić we własnym zakresie, aby zyskać prawidłową sylwetkę po ciąży?
  • od czego zacząć rehabilitację blizny po cesarskim cięciu lub po pęknięciu (nacięciu) krocza?

Jeśli wolisz czytać

Kliknij tutaj i pobierz transkrypcję podcastu. 

Ważne linki, o których opowiadam w nagraniu:

Nie wiem, gdzie zaginął film z treningiem numer I 🙁

Jak możesz słuchać podcastów?

Nie musisz siedzieć przed komputerem, żeby posłuchać, co mam do powiedzenia!

Jeśli jesteś użytkowniczką iPhone lub innego urządzenia z systemem iOS, to masz automatycznie zainstalowaną aplikację na telefonie „Podcasty”. Wejdź w aplikację, kliknij zakładkę „Szukaj” i wpisz „Justyna Markowska” lub „Żyj zdrowo z przyjemnością”. Polecam subskrybowanie programu, żeby na mieć dostęp do wszystkich odcinków od razu po ich publikacji. Odcinki możesz pobrać na swój telefon i słuchać ich w trybie off-line. Jest też możliwość przyspieszenia odsłuchania. Ja słucham podcastów z szybkością 1,5x. 

Jeśli nie masz urządzenia z iOS, to musisz wykonać jeden krok więcej. Czyli zainstalować aplikację do słuchania podcastów Stitcher. Po zainstalowaniu i utworzeniu konta wchodzisz z zakładkę z lupką i wpisujesz „Justyna Markowska” lub „Żyj zdrowo z przyjemnością”. Polecam subskrybowanie programu, żeby na mieć dostęp do wszystkich odcinków od razu po ich publikacji. Odcinki możesz pobrać na swój telefon i słuchać ich w trybie off-line. Jest też możliwość przyspieszenia odsłuchania. Ja słucham podcastów z szybkością 1,5x. Stitcher oferuje również dodatkowe funkcje. np. automatycznie wyłączanie aplikacji oraz tryb „samochodowy”. 

Gdybyś miała jakiekolwiek pytania dotyczące słuchania podcastów na telefonie, to pisz śmiało! Postaram się pomóc 🙂 

Do usłyszenia! 🙂