Zaznacz stronę

Białka, węglowodany i tłuszcze – czy warto liczyć ich ilość w diecie? Jeśli chcesz się wreszcie zabrać za planowanie posiłków, to pewnie chciałbyś zrobić to porządnie. Być może zastanawiasz się, czy liczyć makroskładniki, żeby było bardziej niż porządnie. Poznaj moją odpowiedź na to pytanie. 

Kiedyś modne było liczenie kalorii. Dzisiaj już wiemy, że kaloria nie jest równa kalorii, więc pilnowanie tylko wartości energetycznej diety to zbyt mało, by schudnąć, a później utrzymać swoją wagę. 

W związku z tym liczenie makroskładników (czyli białek, węglowodanów i tłuszczy) wydaje się mieć większy sens. W końcu tak robią kulturyści, niektóre koleżanki z siłowni i większość dietetyków. 

Być może jesteś już gotowa do podjęcia tej żmudnej i pracochłonnej czynności, jaką jest liczenie makroskładników. Zanim jednak wyciągniesz telefon, by wbijać swoje posiłki w aplikację, przesłuchaj koniecznie ten odcinek podcastu. Zdradzam w nim, czy rzeczywiście liczenie makroskładników jest konieczne, żeby schudnąć szybko. I na zawsze. 

W tym odcinku dowiesz się także:

  • co to są makroskładniki
  • skąd wzięła się potrzeba liczenia makroskładników
  • czy dieta sportowców jest zdrowa
  • po co dietetycy wyliczają zapotrzebowanie na makroskładniki
  • o ile Twoje wyliczenia mogą rozmijać się z rzeczywistością
  • jakie czynniki wpływają na metabolizm (spalanie kalorii)
  • czy lepiej liczyć makroskładniki czy kalorie
  • co robić, jeśli nie chcesz poświęcać czasu na liczenie makroskładników

Jeśli wolisz czytać

Kliknij tutaj i pobierz transkrypcję nagrania. 

Ważne linki, o których opowiadam w nagraniu:

Jak możesz słuchać podcastów?

Nie musisz siedzieć przed komputerem, żeby posłuchać, co mam do powiedzenia!

Jeśli jesteś użytkowniczką iPhone lub innego urządzenia z systemem iOS, to masz automatycznie zainstalowaną aplikację na telefonie „Podcasty”. Wejdź w aplikację, kliknij zakładkę „Szukaj” i wpisz „Justyna Markowska” lub „Żyj zdrowo z przyjemnością”. Polecam subskrybowanie programu, żeby na mieć dostęp do wszystkich odcinków od razu po ich publikacji. Odcinki możesz pobrać na swój telefon i słuchać ich w trybie off-line. Jest też możliwość przyspieszenia odsłuchania. Ja słucham podcastów z szybkością 1,5x. 

Jeśli nie masz urządzenia z iOS, to musisz wykonać jeden krok więcej. Czyli zainstalować aplikację do słuchania podcastów Stitcher. Po zainstalowaniu i utworzeniu konta wchodzisz z zakładkę z lupką i wpisujesz „Justyna Markowska” lub „Żyj zdrowo z przyjemnością”. Polecam subskrybowanie programu, żeby na mieć dostęp do wszystkich odcinków od razu po ich publikacji. Odcinki możesz pobrać na swój telefon i słuchać ich w trybie off-line. Jest też możliwość przyspieszenia odsłuchania. Ja słucham podcastów z szybkością 1,5x. Stitcher oferuje również dodatkowe funkcje. np. automatycznie wyłączanie aplikacji oraz tryb „samochodowy”. 

Gdybyś miała jakiekolwiek pytania dotyczące słuchania podcastów na telefonie, to pisz śmiało! Postaram się pomóc 🙂 

Do usłyszenia! 🙂